17 czerwca 2017 roku AKS Górnik Niwka Sosnowiec obchodzi swój najważniejszy jubileusz w historii klubu – 100 lecie.

Z tej okazji na Niwce szykuje się wspaniały event sportowy. Tego dnia nie zabraknie sportowych emocji. Przez cały dzień toczyć się będą mecze w których swój udział zapowiedzieli oldboje z AKS jak i Zagłębia Sosnowiec.

Na najmłodszych mieszkańców Sosnowca czeka park z dmuchańcami, konkursy, turnieje i loteria fantowa. Podczas uroczystości wręczone zostaną odznaki dla zasłużonych działaczy. Na zakończenie wieczoru niespodzianka – dyskoteka dla wszystkich.

Serdecznie zapraszamy na 100 lecie! Liczymy na naszych kibiców i sympatyków, bez których ten klub nie mógł by istnieć.

Klub powstał w 1917 we wsi Niwka, włączonej jako dzielnica do Sosnowca w 1953 r. Początkowo nosił nazwę Niweczanka, którą w 1932 zmieniono na Amatorski Klub Sportowy Niwka. W okresie II wojny światowej zespół brał udział w rozgrywkach o tytuł mistrza Zagłębia Dąbrowskiego. W latach 1971–1976 i ponownie w sezonie 1984–1985 występował na poziomie II ligi polskiej, co do tej pory było największym sukcesem w historii Klubu. Klub był wówczas sponsorowany przez kopalnię węgla kamiennego Niwka-Modrzejów oraz Wytwórnię Maszyn Górniczych. W 1985 przegrał w 1/16 finału z późniejszym zdobywcą Pucharu Polski GKS Katowice. W 2001 klub zmienił swoją nazwę z AKS Górnik Sosnowiec na AKS Niwka Sosnowiec.

Do najlepszych piłkarzy, którzy bronili barw niweckiego klubu można wymienić m.in.: Wojciech Tyc, Jerzy Mikołajów, Jerzy Wilim, Robert Chudy, Zbigniew Gręda, Tomasz Knap, Andrzej Milczanowski, Artur Nowak, Tomasz Owczarek, Dariusz Wykurz.

tekst i foto: Magdalena Masłowska