Sosnowiecka dzielnica stolicą Chin? Ależ tak. A wiecie skąd nazwa Pekin?

Kolonia Pekin była kiedyś odrębną osadą, leżącą na drodze z Konstantynowa do Klimontowa. Powstała na gruntach dawnej huty Katarzyna. Grunty te odkupiło miasto i tam wybudowało szpital, który rozpoczął działalność w 1892 r.

Pod koniec XIX w. na ziemiach zaboru rosyjskiego wybuchła epidemia cholery. Epidemia objęła również Sosnowiec. Chorych było tak wielu, że szpital, który wcześniej miał charakter ogólny, przekształcono w szpital wyłącznie zakaźny.

Pod koniec I wojny światowej Sosnowiec dotyka kolejna straszna zaraza. Jest nią śmiertelna grypa, tzw. "hiszpanka". Szpital znów się zapełnia.

A kogo w szpitalu leczono, gdy nie było zarazy? Leczono chorych na gruźlicę, lecz również na żółtaczkę. Obecna nazwa Pekin wzięła się własnie stąd, że do szpitala wędrowali ludzie o żółtej skórze. Pacjenci byli żółci. I ktoś dowcipny wymyślił taką właśnie nazwę, która się szybko przyjęła.

Szpital, dzięki któremu Kolonia Pekin zyskała tak oryginalne imię, działał przez kilkadziesiąt lat. W 1979 r. został wyburzony. Zachowały się jednak bloki mieszkalne personelu szpitala, a także pozostałości szpitalnego muru.

Niektórzy twierdzą, że w Sosnowcu są aż trzy Pekiny: Pekin Katarzyński, Pekin Milowicki nad Brynicą i Pekin Zawodzie w Porąbce.