Oczyszczanie cery trądzikowej może przysporzyć sporo emocji. Najczęściej jednak nie są one miłe. Po wypróbowaniu już wszystkich możliwych specyfików przeciwtrądzikowych zaczyna się poczucie żalu i bezsilności. Co można więcej zrobić? Niestety często powodem powstawania zmian trądzikowych są zaburzenia hormonalne w organizmie. Klasycznym przykładem jest tutaj okres dojrzewania. Zdarza się, że naszymi działaniami nieświadomie jeszcze bardziej pogarszamy sprawę. Stosując tych kilka prostych zasad, możemy tego uniknąć.

Po pierwsze: nie przesuszaj i nie podrażniaj

Ze względu na to, że cera trądzikowa często się również przetłuszcza, można ulec wrażeniu, że oczyszczanie cery trądzikowej polega na stosowaniu silnych, wysuszających środków. To najczęstszy błąd. Im silniejszych środków będziemy używać, tym nasza skóra bardziej będzie się przetłuszczać. Jest to mechanizm obronny skóry. Aby wyhamować przetłuszczanie, powinno się traktować cerę delikatnie. Wraz ze zmniejszonym przetłuszczaniem, zmniejszy się i ilość zmian. Nie wystawiaj też twarzy na pełne słońce na długie okresy bez ochrony, ponieważ narazisz ją tym na przesuszenie. To doprowadzi znów do reakcji obronnej zaostrzającej zmiany trądzikowe.

Po drugie: nie dotykaj zmian

Niektórzy starają się pozbyć zmian, namiętnie je wyciskając. Jest to jedna z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić w warunkach domowych. Mechanicznym usuwaniem zmian powinna zajmować się tylko i wyłącznie profesjonalna, sprawdzona kosmetyczka. Oczyszczanie cery trądzikowej to nie przelewki. Po otwarciu zmiany istnieje ryzyko, że zarazki w niej się znajdujące przeniesiemy na resztę twarzy. I być może pozbędziemy się tych zmian, które wycisnęliśmy, ale za to mogą powstać dwie na miejsce każdej wcześniejszej. Jest to ryzyko, którego nie warto podejmować.

Jeśli już musimy usunąć jakąś zmianę, na przykład z powodów estetycznych, pamiętajmy o zachowaniu względnej sterylności. Umyjmy ręce, pod palce podłóżmy waciki lub chusteczkę, a po zakończonej operacji zastosujmy bezalkoholowy preparat antybakteryjny.

Po trzecie: działaj punktowo

Zamiast wysuszać całą skórę twarzy, działaj punktowo na zmiany. Można w tym celu użyć specjalnych past kosmetycznych, maści cynkowej lub olejku z drzewa herbacianego. W ten sposób nie będziesz przemęczać pozostałych, zdrowych fragmentów swojej cery.

Po czwarte: rozważnie używaj peelingów

Trzeba pożegnać się z uwielbianym przez wielu peelingiem mechanicznym. Podczas aktywnego trądziku na skórze twarzy powinno się sięgać tylko i wyłącznie po peeling enzymatyczny. W przeciwnym wypadku można doprowadzić do podobnej sytuacji jak w punkcie drugim, czyli rozsiania zarazków tam, gdzie wcześniej ich nie było.

Po piąte: oczyszczanie cery trądzikowej a moc ziół

Ostatecznie oczyszczanie cery trądzikowej nie musi ograniczać się tylko do działa z zewnątrz. Jak wiadomo, trądzik najczęściej powoduje rozregulowana gospodarka hormonalna. Świetnie z takimi problemami radzą sobie zioła. Warto jednak pamiętać, że na efekty potrzeba czasu. Przy problemach z miesiączką i płodnością polecany jest napar z niepokalanka, ostropest plamisty może pomóc oczyścić wątrobę, a koper włoski jest wskazany dla osób z nadmiarem estrogenów.