Lekceważenie potrzeb stóp może prowadzić do bolesnego pękania skóry, a nawet do deformacji tej części ciała. Do tego trzeba dodać aspekt ściśle wizualny - w końcu zadbane stopy są, podobnie jak dłonie, naszą wizytówką!

Higiena to podstawa 

Stopy, ze względu na dużą liczbę gruczołów potowych, mogą być podatne na nadpotliwość. Nie bagatelizuj więc roli, którą odgrywa codzienne ich mycie. Wydawać by się mogło, że to oczywiste, ale jeśli odpuścimy sobie ten aspekt codziennej pielęgnacji ciała, jesteśmy narażeni na zgromadzenie się na skórze flory przyjaznej rozwojowi grzybów. 

Przemyśl wybór butów 

Nic tak nie wpływa na komfort chodzenia jak źle dobrane buty i nie chodzi tu tylko o ich rozmiar. Wysoki obcas, twarde podbicie i zbyt wąski fason, może skutecznie wpłynąć na nasz komfort, a  nawet sprawić ból. Ślepe podążanie za modą i podkreślenie roli wyglądu kosztem wygody, po jakimś czasie może skutkować deformacją stóp, odciskami i halluksami. Aby uniknąć tych przykrych objawów,  wybieraj modele zapewniające stopom przewiewność, z naturalnych materiałów.

Relaksacyjna kąpiel

Każdego dnia nasze stopy są narażone na wiele różnych wyzwań, przez co wieczorami mogą być obolałe. Nie potrzeba wiele, by przynieść im ulgę - wystarczy miska z ciepłą wodą z dodatkiem płynu lub soli do kąpieli. Do takiego zabiegu doskonale sprawdzi się także soda oczyszczona z dodatkiem płatków mydlanych lub oliwa z oliwek. Jeśli zmagasz się z nadmierną potliwością, możesz kąpiel urozmaicić o zioła, na przykład rozmarynu lub tymianku. Jeśli Twoje stopy potrzebują pomocy ze względu na otarcia, do wody dodaj napar mięty lub szałwii. Jeśli nie masz w domu ziół, możesz wypróbować napar z czarnej herbaty dodany do wody. Dobrą praktyką jest także uniesienie nóg podczas wieczornego seansu przed telewizorem czy po prostu odpoczynek w takiej pozycji, aby pobudzić krążenie krwi w kończynach.

Złuszczanie zrogowaciałego naskórka 

Jednym z najbardziej pożądanych sposobów na usunięcie zrogowaciałego naskórka jest peeling, który sprawi, że skóra stanie się miękka i gładka. Dobrym krokiem jest również zrezygnowanie z pumeksu na rzecz tarki drobnoziarnistej. Dlaczego warto regularnie złuszczać naskórek? Otóż nie tylko ze względów estetycznych, ale i dlatego, że skóra lepiej wówczas wchłania kremy do pielęgnacji stóp, a jak wiadomo nawilżenie skóry jest podstawą każdej pielęgnacji.

 Paznokcie i skórki pod lupą

Gdy już zadbamy o potrzeby skóry stóp, skierujemy swoją uwagę na paznockie - ich stan również wiele o nas mówi. Najlepiej obcinać je na prosto i nie za krótko, aby nie doprowadzić do sytuacji sprzyjającej rozwojowi bakterii na powstałych rankach. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej pielęgnacji, zdecyduj się na pedicure hybrydowy w Krakowie w salonie kosmetycznym J’adore Instytut. Doświadczona osoba pomoże Ci przywrócić nienaganny stan stóp, a Ty zapomnisz o wstydzie, gdy założysz odsłaniające stopy obuwie. 

Pamiętaj, aby o dobry stan stóp dbać przez cały rok!