Zapewne wielu z was chciałoby powiększyć pulę swoich oszczędności lokując je tak, aby wypracowały konkretny zysk. Najlepiej oczywiście, aby był on większy niż ten, który pozwalają uzyskać lokaty. Jeśli i Ty należysz do grona tych osób to sprawdź koniecznie, co oferują fundusze inwestycyjne i do kogo skierowana jest ich oferta.

Fundusze inwestycyjne dla każdego

Aby skorzystać z oferty funduszy inwestycyjnych, nie musisz znać się na prawach rynku finansowego. Nie musisz mieć też doświadczenia w inwestowaniu. Nikt też nie będzie wymagać od Ciebie fachowej, specjalistycznej wiedzy. Fundusze inwestycyjne przeznaczone są bowiem dla wszystkich zainteresowanych nimi osób (ale i świadomych związanego z nimi ryzyka).

Oznacza to, że bez względu na swój wiek, wykształcenie i wykonywany zawód, możesz zostać inwestorem i przyłączyć się do funduszu. Wystarczy, że tego chcesz i liczysz na pomnożenie swoich oszczędności. Porzuć więc wizję w której tylko bankier czy bogaty przedsiębiorca może zajmować się inwestycjami. Dzięki funduszom możesz to być także i Ty.

Nie musisz posiadać wiedzy

Jeśli dziwi Cię, że fundusze przeznaczone są także dla tych osób, które z rynkiem finansowym nie mają za wiele wspólnego, spieszymy  z wyjaśnieniami. Otóż fundusze inwestycyjne gromadzą pieniądze wpłacane przez różnych inwestorów (klientów). Zgromadzone w ten sposób środki są następnie inwestowane tak, aby wypracowały zysk.

Za czynność tą odpowiedzialni są zatrudnieni w funduszu eksperci. To oni obracają pieniędzmi, analizują i śledzą giełdę, nieustannie podejmując decyzje. Jednym słowem – Twoimi środkami zarządzają specjaliści z fachową wiedzą, której nie musisz samodzielnie zdobywać. To oni pracują na Twój dochód, przez co Ty sam nie musisz nic robić.

Nie musisz być bogaty

Fundusze inwestycyjne powinni wybierać przede wszystkim Ci, których drażni widok bezczynnie leżących pieniędzy. Wszak mogłyby one pracować i przynosić swojemu posiadaczowi dochód! Niestety, lokaty oprocentowane są aktualnie bardzo nisko, wymagają większych wpłat początkowych a do tego mamy jeszcze dość wysoką inflację.

Aby stać się członkiem funduszu inwestycyjnego nie musisz posiadać wielu oszczędności. Niekiedy wystarczy, że wpłacisz tylko 100zł. Wiadomo oczywiście, że im więcej ulokujesz, tym większy zysk wypracujesz. Ale swoją przygodę możesz rozpocząć od praktycznie dowolnej kwoty. Jak więc widzisz nie musisz posiadać bogactwa, aby zostać inwestorem i czerpać zyski.

Nie musisz mieć czasu

Fundusze inwestycyjne to także dobry pomysł dla tych osób, które dużo pracują. Być może chciałbyś poznać tajniki inwestowania, ale jesteś zbyt zajęty? Brak czasu na naukę czy wielogodzinne śledzenie rynku finansowego nie są już - dzięki funduszom - przeszkodą w zostaniu inwestorem. Dlatego nie wahaj się, ale skorzystaj z oferowanych Ci możliwości.

Jedyne co musisz zrobić to spotkać się z doradcą inwestycyjnym i określić poziom ryzyka, jakie chcesz podjąć: czy chcesz inwestować w agresywne i ryzykowne akcje? Czy też wolisz bezpieczniejsze, ale mniej zyskowne obligacje? Jak sam widzisz, nie musisz posiadać fachowej wiedzy, a jedynie tą podstawową, która pozwolić wybrać Ci odpowiedni fundusz.

Dla rozsądnych

Korzyści, jakie wynikają z przystąpienia do funduszu, nie powinny przysłonić Ci zdrowego rozsądku. Przede wszystkim pozostaw sobie pulę oszczędności na wypadek niepowodzenia inwestycji. Trzymaj się zasady, że inwestujemy tylko tyle, ile jesteśmy gotowi stracić.

Do tego staraj się trzymać swoje nerwy na wodzy, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na inwestowanie w fundusze agresywne. Emocje mogą skłonić Cię do podjęcia błędnych decyzji, przez które stracisz zamiast zyskać. Zabezpiecz się też przed ewentualnymi stratami, różnicując swój portfel inwestycyjny – czyli nie lokuj wszystkiego w jednym produkcie, ale w różnych. Tylko dzięki temu zarobisz!

Artykuł partnera