Porzeczki, jagody, śliwki - sezon na te owocowe skarby trwa w najlepsze. Dziś proponujemy wykorzystać je do zrobienia pysznego ciasta. Jednak zamiast drożdżowego, wybierzmy ciasto kruche. W połączeniu z owocami i kruszonką to smaczny deser dla każdego łasucha.

Do przygotowania ciasta potrzebne będą:
- 4 szklanki mąki
- 1 szklanka cukru
- 1 miękk margaryna (250 g)
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- cukier waniliowy
- 4 żółtka
- ok. 3 łyżek śmietany (do połączenia składników)

Mąkę wysypujemy na blat, dodajemy miękką margarynę pokrojoną na kawałki - całość siekamy przy pomocy noża. Następnie dodajemy cukier, proszek do pieczenia i cukier waniliowy, po czym siekamy ponownie. Kolejno dodajemy żółtka i rozpoczynamy ręczne wyrabianie ciasta, dodając śmietanę do lepszego połączenia składników. Starajmy się zagnieść ciasto w jak najkrótszym czasie.

Wyrobione ciasto wkładamy do lodówki na co najmniej 30 minut. Później ciasto jest już gotowe do dalszego przygotowywania, ale uwaga! Tak wyrobione ciasto kruche z powodzeniem można też mrozić! Wystarczy więc za jednym razem przygotować większą ilość, a później w dogodnym momencie jedynie rozmrozić - przygotowanie wypieków będzie mniej czasochłonne.

Przygotowując słodką potrawę dalej, wykładamy ciasto na blachę. Jeżeli okaże się, że przygotowaliśmy zbyt dużo ciasta i nie chcemy za bardzo grubej jego warstwy, to pozostałą resztę możemy zamrozić i wykorzystać przy następnej okazji (wszystko zależy od wielkości formy i naszych preferencji - jaką proporcję warstwy ciasta do warstwy owoców wolimy).Po wyłożeniu całej formy ciasto nakłuwamy widelcem.

Na tak przygotowane ciasto wykładamy owoce - wedle uznania, np. śliwki, porzeczki, jagody, jabłka.

Całość posypujemy kruszonką (przygotowaną według proporcji: 4 łyżki mąki, 2 łyżki cukru, 1/6 kostki margaryny - składniki wrzucamy do miseczki i wyrabiamy palcami kruchą posypkę).

Tak przygotowane ciasto pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez ok. 30 minut. Po upieczeniu można dodatkowo posypać cukrem pudrem.

Alternatywą dla kruszonki jest pokrycie owoców warstwą bezy, którą można przygotować przy użyciu białek, jakie zostały nam z przygotowania ciasta.


tekst i fot. Joanna Starybrat, www.walbrzych.dlawas.info