Wyposażenie gospodarstwa rolnego w ciężki sprzęt wiąże się z koniecznością poniesienia ogromnych wydatków. Nawet w przypadku uzyskania dofinansowania z budżetu UE i otrzymania bezzwrotnej dotacji, często koszty takiej inwestycji przerastają możliwości mniejszych gospodarstw. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się leasing ciągnika siodłowego i innych maszyn niezbędnych do prowadzenia działalności rolniczej.

Kiedy warto rozważać leasing maszyn rolniczych?

Leasing jest sprawdzoną metodą, która pozwala uzyskać w krótkim czasie kosztowne środki trwałe do firmy z zachowaniem jednoczesnego dostępu do optymalizacji podatkowej. W zamian za możliwość użytkowania sprzętu przedsiębiorcy płacą comiesięczne raty leasingowe, w wysokości uzależnionej od wartości przedmiotu umowy, okresu finansowania i wkładu własnego.

Jaki sprzęt najczęściej obejmuje leasing dla branży rolniczej i leśnej? Najczęściej będą to ciągniki rolnicze i naczepy, pługi, kosiarki, siewniki, brony, kombajny zwykłe i zrębowe (tzw. harwestery). Możliwości jest wiele, ale warunek tylko jeden – przedmiot umowy musi pozostawać w związku z profilem prowadzonej działalności.

Dlaczego leasing maszyn rolniczych jest opłacalny?

Korzystanie z leasingu z punktu widzenia przedsiębiorcy (bez względu na to, czy jest on ubezpieczony w KRUS, czy ZUS) ma wiele zalet.

Przede wszystkim, leasing nie wpływa na zdolność kredytową firmy, więc nie stanowi przeszkody w przypadku składania wniosku o udzielenie kredytu lub pożyczki. Wiele firm leasingowych stosuje już uproszczoną procedurę udzielania finansowania, w której nie jest szczegółowo analizowana historia kredytowa i płynność finansowa przedsiębiorstwa, a same formalności przebiegają bardzo szybko.

Przede wszystkim jednak leasing pozwala zastosować optymalizację podatkową poprzez zaliczenie do kosztów prowadzonej działalności wydatków związanych z leasingiem. Wyższe koszty uzyskania przychodu obniżają podstawę opodatkowania i przekładają się na niższe zobowiązanie publiczno-prawne.

Chcesz wiedzieć, na jakie jeszcze korzyści możesz liczyć? Zajrzyj na https://www.leason.pl/oferta/leasing-maszyn/ i zapoznaj się z dostępnymi ofertami.

Co z leasingiem ciągnika siodłowego dla nowych firm?

Leasing jest bardzo atrakcyjną formą finansowania także dla nowych firm, które nie mają jeszcze stabilnych obrotów, więc nie mogą liczyć na otrzymanie kredytu, ale jednocześnie nie chcą (lub nie mogą) wyłożyć jednorazowo kwoty kilkuset tysięcy złotych na nowy sprzęt rolniczy.

Wiele firm leasingowych oferuje udzielenie finansowania z minimalnym wkładem własnym już od pierwszego dnia prowadzenia działalności rolniczej oraz długim okresem finansowania. Rolnicy korzystają także z dostosowania wysokości rat do sezonowości produkcji rolnej, ponieważ w zależności od potrzeb, leasingodawcy oferują raty stałe, zmienne lub sezonowe.

Rozwój gospodarstwa rolnego będzie znacznie prostszy i bardziej dynamiczny, jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z wygodnej i elastycznej formy finansowania. Zobacz, ile możesz zaoszczędzić, decydując się na przyjęcie wsparcia firmy leasingowej.