Zastanawiasz się, jaka jest efektywność energetyczna Twojego budynku? Szukasz sposobów, aby ją poprawić? W tym artykule poznasz kilka z nich.

Efektywność energetyczna – co to jest?

Definicja efektywność energetycznej została ujęta w Ustawie z dnia 20 maja 2016, która charakteryzuje ją jako „stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt (...) w wyniku wykonywanej usługi niezbędnej uzyskania tego efektu”. Trzeba przyznać, że jest dość zawiła, dlatego ujmijmy rzecz znacznie prościej: efektywność energetyczna to nic innego, jak stosunek uzyskanych wyników do wkładu energii. 

Aby łatwiej to sobie wyobrazić, porównajmy omawiane pojęcie do przeprowadzki. Możesz w warunkach 26 stopni Celsjusza (najbardziej optymalnej dla człowieka) taszczyć meble i kartony samodzielnie po schodach na 2. piętro. Możesz też pójść na skróty i zaoszczędzić ogrom energii, używając windy i osiągniesz dokładnie ten sam efekt, tzn. rzeczy ostatecznie znajdą się w Twoim mieszkaniu. Drugi sposób wymaga od Ciebie znacznie mniej nakładu sił i prawdopodobnie przyspieszy cały proces. Będzie zatem bardziej efektywny. 

Jak analogiczny sposób zastosować dla odnawialnych źródeł energii?

Jak zwiększyć efektywność energetyczną budynku?

Działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej firmy czy domu jednorodzinnego mogą przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności oraz ograniczenia szkodliwego wpływu na środowisko. Nie od dziś aktywnie uczestniczą w tym odnawialne źródła energii (OZE). Wśród najpopularniejszych rozwiązań stosowane są instalacje fotowoltaiczne (panele PV) oraz pompy ciepła. Pozyskiwanie energii ze słońca, powietrza czy wody gwarantuje nam nieskończone źródło ekologicznej energii

Wśród innych działań, które możesz podjąć, warto wymienić także:

  • wymianę zwykłych żarówek na LED,
  • termomodernizację (np. wymiana pieca, modernizacja instalacji grzewczej, izolacja termiczna),
  • instalację inteligentnych termostatów,
  • montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Warto pokusić się również o audyt energetyczny. Podczas niego specjaliści dokładnie wskażą Ci poziom efektywności energetycznej Twojego domu i doradzą, co możesz zrobić, aby ją poprawić.