Niektórzy przeprowadzają się do Krakowa ze względu na pracę, inni natomiast przyjeżdżają tam kontynuować naukę. Jednak bez względu na powód, dla którego się przeprowadzasz, warto zawczasu oglądać mieszkania w Krakowie do wynajęcia. Mając w zanadrzu trochę czasu, z pewnością uda się nam znaleźć mieszkanie w odpowiedniej lokalizacji oraz atrakcyjne pod względem cenowym. Na co powinno się zwracać uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego mieszkania? Zwróćmy uwagę na kilka istotnych kwestii.

Lokalizacja mieszkania w Krakowie

To, gdzie znajduje się mieszkanie, które chcemy wynająć, nie jest bez znaczenia. Mało tego, lokalizacja mieszkania, które mamy w planach wynająć jest niezwykle ważna. Wpływać będzie korzystnie lub nie na nasze codzienne życie. Najlepiej, gdy znajduje się w niedalekiej okolicy uczelni, którą będziemy odwiedzać każdego dnia, lub miejsca pracy. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić czas, który w innym wypadku musielibyśmy poświęcić na dojazdy w dodatku często z przesiadkami. Najczęściej wynajmowane mieszkania w Krakowie, nie znajdują się w bliskiej okolicy centrum. Jeśli to właśnie tam planujemy spędzać większość naszego czasu to warto zapoznać się z komunikacją publiczną, tak by dojazdy nie stanowiły większego problemu. Jeśli masz swój samochód możesz wynająć mieszkanie na obrzeżach miasta. Takie mieszkanie będzie też miało niższą cenę.

Wielkość mieszkania idzie w parze z ceną

Przeglądając mieszkania w Krakowie, warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Liczba pokoi uzależniona jest od ceny. Jeśli zamierzamy mieszkać w nowym mieście samotnie, to zdecydowanie wystarczy nam kawalerka lub tak zwane studio, czyli pokój z aneksem kuchennym. Inną opcją, która pozwoli nam wpłynąć na zmniejszenie kosztów wynajmu mieszkania jest znalezienie współlokatora, lub wynajem pokoju, a nie całego mieszkania. Opcja ta, jest bardzo popularna zwłaszcza jeśli chodzi o studentów. Studia dzienne pochłaniają sporo czasu, przez co brakuje go na zarabianie pieniędzy. Właśnie ze względu na oszczędność, zazwyczaj grupa studentów wynajmuje mieszkania w Krakowie i później dzieli się pokojami.

Dokładnie czytaj umowę najmu!

Niestety i podczas szukania mieszkania do wynajmu, można spotkać kogoś kto ma nie do końca uczciwe zamiary. Po czym poznać oszusta lub naciągacza? Po umowie najmu. Musimy ją koniecznie dobrze przeczytać jeszcze przed jej podpisaniem. A na co zwracać uwagę? Mamy prawo wiedzieć, czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania. Jeśli nim nie jest, to nie ma prawa do jego wynajmowania, a tym samym cała umowa najmu staje się nieważna. Naszą uwagę powinny zwrócić dziwne zaliczki oraz informacja o tym, czy wpłacana kaucja podlega zwrotowi. Takie informacje powinny być jasne i wyraźne. W kwestii takich umów nie ma miejsca na domysły, tu chodzi przecież o nasze pieniądze!

Jeśli umowa nie zawiera informacji o ewentualnych podwyżkach, należy o to zapytać samemu, i w razie konieczności wprowadzić dodatkowe informacje do umowy. Wynajem mieszkania nie jest błahą sprawą. Jeśli nie chcesz się co rusz przeprowadzać i zależy ci na tym, by być zadowolonym z dokonanego wyboru, koniecznie poświęć trochę czasu na porządne zajęcie się tym tematem. Mając takie podejście do tematu, z całą pewnością uda ci się wynająć mieszkanie w Krakowie, w wybranej przez ciebie lokalizacji i dostosowane do twoich zdolności finansowych. Nie dasz się też oszukać przy podpisywaniu umowy.