31 marca w Sosnowcu wielkie święto biegaczy. Setki osób pojawią się na ulicach miasta w ramach Harpagańskiej Dychy.

Harpagańska Dycha to kultowy już bieg uliczny rozgrywany na dystansie 10 kilometrów. Co roku przyciąga coraz więcej biegaczy, jak i osób uprawiających nordic walking. Długość trasy dla amatorów marszu z kijkami to 6 kilometrów.

Start biegu rozpocznie się godzinie 11:00, natomiast marsz nordic walking ruszy na trasę 10 minut później. Zawodnicy rozpoczną zmagania na Alei Mireckiego.

10-kilometrowa trasa przebiegać będzie ulicami Sosnowca, nawierzchnią utwardzoną. Uczestnicy pobiegną ulicami: Mireckiego, Grota Roweckiego, Parkową, Wawel, Narutowicza, 1 Maja, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Sobieskiego, wbiegną na Stawiki, a później Sobieskiego, Piłsudskiego i finiszować będą na stadionie lekkoatletycznym.

Trasa posiada atest PZLA. Jak informują organizatorzy, na 6 kilometrze trasa skręca na rondzie w ulicę Sobieskiego przeciwnie do ruchu drogowego w kierunku parku Stawiki i po ich obiegnięciu wraca także "pod prąd" w ulicę Sobieskiego w kierunku mety. Jest to podyktowane tym, aby zawodnicy po obiegnięciu parku nie przebiegali toru biegu biegnących jeszcze w drugą stronę.

W związku z biegiem, w mieście będą występowały utrudnienia.

W czasie trwania imprezy należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym, rowerowym i ruchu pieszych.

Między godziną 10:30 a 12:30 zostanie wstrzymany ruch samochodów na ulicach: Al. Mireckiego, Grota-Roweckiego, Parkowa, Wawel, Narutowicza, 1 Maja, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Sobieskiego.

Ograniczenia w ruchu dotyczyć będą także bocznych ulic, wyjazdów z osiedli, przyległych parkingów, wjazdu na teren Parku Stawiki oraz komunikacji autobusowej i tramwajowej.

Możliwość poruszania się rowerami wokół Kąpieliska Stawiki także będzie ograniczona ze względu na bezpieczeństwo uczestników biegu oraz bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.