Nikt nie lubi mieć długów. Piętrzące się wezwania do zapłaty, maile z ponagleniem, nieprzespane noce… To problem, który jest źródłem ogromnego stresu i napięcia. Znasz to z własnego doświadczenia, ale bezradnie rozkładasz ręce, bo straciłeś pracę i po prostu nie masz z czego spłacać rat kredytu lub rachunków? Zobacz, jak uzyskać pomoc w spłacie długów i krok po kroku wyjść na finansową prostą.

Utrata pracy jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla którego popada się w długi. Nie ma w tym nic dziwnego – kiedy zaciągasz kredyty lub inne zobowiązania finansowe, zazwyczaj wiesz, że bez problemu spłacisz je z pensji. Jednak nawet najstabilniejsza sytuacja finansowa może zostać zachwiana.

Co zatem zrobić z narastającym długiem, kiedy masz problemy z ponownym znalezieniem zatrudnienia lub nie jesteś w stanie podjąć pracy – np. ze względu na chorobę lub sytuację rodzinną? Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie jesteś w sytuacji bez wyjścia.

Jak poradzić sobie z długami bez pracy?

Po pierwsze i najważniejsze: jeśli tylko możesz, nie ustawaj w poszukiwaniu zatrudnienia. Nawet jeśli chwilowo nie udało Ci się natrafić na pracę marzeń, spróbuj znaleźć jakiekolwiek źródło utrzymania – tak, aby przeczekać najgorszy czas.

To jednak nie wszystko, co możesz zrobić. Sposobami na ograniczenie problemów z długami są np.:

  • ograniczenie wydatków – kiedy Twoja sytuacja finansowa jest trudna, „zaciśnięcie pasa” staje się koniecznością. W tym okresie zrezygnuj z ponoszenia zbędnych kosztów, np. wydatków na serwisy VOD typu Netflix, kawę na mieście czy wysokopółkowe kosmetyki. Wrócisz do nich, kiedy odzyskasz równowagę;
  • znalezienie dorywczego zajęcia – jeśli nie możesz podjąć pracy na pełen etat, może rozwiązaniem dla Ciebie będzie zarabianie zdalnie lub na 1/2 lub 1/4 etatu?

Pamiętaj również, aby jak najszybciej skontaktować się ze swoimi wierzycielami i poinformować ich o trudnej sytuacji. Dzięki temu możesz uzyskać np. decyzję o przedłużeniu terminu płatności.

Kto zapewni Ci pomoc w spłacie długów?

W sytuacji problemów z zadłużeniem warto skorzystać również z pomocy specjalistów. Jak uzyskać pomoc w spłacie długów? Taką możliwość mają klienci firm windykacyjnych, takich jak np. Ultimo. Dłużnik, którego obsługę przejął taki podmiot, ma szansę na:

  • uzyskanie fachowych porad związanych z optymalizacją budżetu domowego – tak, by ograniczyć pogłębienie problemów finansowych;
  • rozłożenie niespłaconych zobowiązań na niewielkie raty – dla osób w wyjątkowo trudnym położeniu mogą być one dostosowane do aktualnej sytuacji finansowej. Tak niewiele wystarczy, aby uniknąć problemów z sądem czy komornikiem;
  • dokładne monitorowanie swojego zadłużenia – w niektórych przypadkach firmy udostępniają specjalne portale online, które pozwalają sprawdzić aktualny stan zadłużenia oraz wybrać ofertę spłat w ratach, warto założyć tam konto i być na bieżąco z informacjami na temat długu.

Jak zatem widzisz, nawet gdy nie masz pracy, możesz skutecznie walczyć ze swoim zadłużeniem i odzyskać finansową równowagę.
Artykuł Partnera