- Chcemy, aby do każdej rodziny dotarły dobre informacje. Już za tydzień startuje "Rodzina 500 plus" w rozszerzonej formule – powiedziała minister Bożena Borys-Szopa podczas inauguracji w naszym województwie akcji informacyjnej poświęconej programowi Rodzina 500+. Już od 1 lipca rodziny mogą składać wnioski nie tylko na drugie i kolejne dziecko – program obejmie teraz pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie.

Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali ze złożeniem wniosku w programie "Rodzina 500+" i żeby pieniądze trafiły do rodzin jak najszybciej. Środki na ten cel są i mają być przeznaczone na potrzeby łącznie 6,8 mln dzieci w całej Polsce – powiedziała minister Bożena Borys-Szopa.

Jedziemy, aby rozmawiać z mieszkańcami, informować, jak i gdzie mogą składać wnioski. Chcemy być blisko ludzi. W naszym województwie program obejmie ponad 800 tys. dzieci – podkreślał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zaraz po krótkim briefingu prasowym wraz z minister Borys-Szopą wsiadł do specjalnego busa, który udał się do Świerklan – pierwszej ze 167 gmin województwa śląskiego, do których trafią pracownicy i eksperci Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Na placu przed świerklańskim urzędem gminy odbył się event pn. „Bezpieczne wakacje z rodziną”, podczas którego mieszkańcy mogli nie tylko uzyskać fachową poradę na temat rządowych programów, ale i uzyskali wiele innych cennych wskazówek. Pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego Numeru 112 uczyli zasad pierwszej pomocy, policjanci i strażacy OSP radzili, jak bezpiecznie zachować się nad wodą czy w lesie. Przy stoisku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej można było dowiedzieć się, co jeść w czasie wakacji, aby żyć zdrowo, oraz na jakie pokarmy uważać. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy wspaniale zaprezentowały swoją działalność, podobnie jak miejscowi artyści. Na dzieci czekały kolorowanki, gry i zabawy.

- Chociażby poprzez takie wydarzenia mamy zamiar dotrzeć do mieszkańców wszystkich gmin i miasteczek i mówić o bezpieczeństwie, także tym ekonomicznym. A takie daje rządowy program „Rodzina 500+”. Wnioski online możemy składać już od 1 lipca, jednocześnie występując o 500+ możemy online wystąpić również o wyprawkę szkolną, czyli dodatkowe 300 plus kierowane do wszystkich dzieci, a od 1 sierpnia drogą papierową w gminach można te wnioski złożyć – podkreślała minister Bożena Borys – Szopa.

Jak przyznał wójt Świerklan Tomasz Pieczka, w gminie program „Rodzina 500+” przynosi efekty i widać zauważalny przyrost urodzeń. – W 2016 roku urodziło się 149, w 2017 roku - 156, a w zeszłym roku 166 dzieci w naszej gminie. To bardzo cieszy – mówił wójt 12-tysięcznej miejscowości.