Już w najbliższą niedzielę zapraszamy w godz. 10.00-18.00 do Parku Sieleckiego na kolejną odsłonę Pikniku Militarnego. O godz. 14.00 zaprezentuje się Sosnowiecka Orkiestra Dęta pod batutą Sebastiana Jandy.

Piknik militarny, wpisał się w kalendarz wydarzeń miejskich. Jest to wyjątkowy dzień, kiedy mieszkańcy miasta mogą świętować zakończenie II Wojny Światowej. - W tym roku chcemy mocno zaakcentować także okrągłą datę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Poza wcześniej już prezentowanymi pojazdami wojskowymi takimi jak ciężarówki wojskowe, transportery opancerzone itp. pragniemy pokazać też historie trochę wcześniejszą. Odwiedzający będą mogli zobaczyć wojska z okresu I Wojny Światowej, z każdej ze stron biorących udział w tym konflikcie. Nie zabraknie także legionistów , będących podwalinami odtwarzającego się po latach zaborów - Wojska Polskiego. Zaprezentowane będą unikatowe pojazdy, uzbrojenie i wyposażenie z tamtych lat. Z pewnością będzie to duża lekcja historii i patriotyzmu dla wszystkich odwiedzających imprezę - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Grupy i organizacje biorące udział:

- armia imperialnej Rosji – GRH ,,72 Tulski Pułk Piechoty” z Sosnowca

- Legiony Polskie GRH ,,Powstaniec Śląski” z Wodzisławia Śląskiego

- armia pruska GRH ,,Ostfront” z Wodzisławia Śląskiego

- armia austro węgier – GRH ,, Artyleria” Jacek Słupski

- armia polska okres 2 RP, GRH ,,11 Pułk Piechoty”

- Stowarzyszenie Pasjonatów Wojskowości ,,Kompania Bytom”

- Zagłębiowskie Muzeum Militariów Dragon z Sosnowca.

- Stowarzyszenie Obronne Pancernik

- Stowarzyszenie Eksploracyjno Historyczne Galicja

- SKOTmania

- niezrzeszeni pasjonaci techniki wojskowej.

Podczas trwania imprezy będzie można zobaczyć wiele ciekawych dioram historycznych prezentujących wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy z różnych epok historycznych. Dużą atrakcją będą z pewnością prezentacje wojsk z okresu I Wojny Światowej. Będzie można zobaczyć oryginalne uzbrojenie i wyposażenie , a także dotknąć eksponatów z tego okresu na stanowisku Zagłębiowskiego Muzeum Militariów Dragon. Małą niespodzianką będzie także rekonstrukcja rozbrajania prusaków w 1918 roku i ogłoszenie odzyskania niepodległości przez Polskę po latach zaborów. Będzie można także zobaczyć pokaz artyleryjski, w wykonaniu armii austro - węgierskiej. Obsługa działa jest wiernym odtworzeniem obrządku według oryginalnych instrukcji wojskowych z epoki. Nie zabraknie także pojazdów z czasów bardziej współczesnych. Na placu w parku sieleckim pojawią się takie samochody i transportery opancerzone takie jak :

- ciężarówki wojskowe Ził 157

- transporter opancerzony SKOT

- armata plot wz 39.

- ciężarówka wojskowa Star 266

- Gaz 66

- ciężarówka wojskowa Ził 131

- Luaz

- Gaz 63

- wojskowa Nysa propagandowa.

- UAZ z kuchnią polową.

- Tarpan Honker

- oraz wiele innych.

Na terenie imprezy będzie można skosztować pysznej grochówki z kuchni polowej, oraz odbyć przejażdżkę po okolicy - wybranym wojskowym pojazdem. Na miejscu pojawią się także ciekawe ekspozycje i prezentacje przygotowane przez członków stowarzyszeń historycznych oraz pro obronnych.