Ile znacie filmów o Sosnowcu, dziejących się w Sosnowcu, bądź kręconych w Sosnowcu? Strzelajcie i sprawdźcie czy byliście blisko.

„Dezerter”
Sensacyjny dramat wojenny w reżyserii Witolda Lesiewicza z 1958 roku. Akcja filmu dzieje się podczas II wojny światowej. Bohater filmu, Robert, zostaje wcielony siłą do Wehrmahtu. Ucieka z wojska i ukrywa się w opuszczonej kopalni, w miejscu, gdzie schowany został polski skarb kościelny. Film kręcony był między innymi w Sosnowcu.

„Zawsze w niedzielę”
Polska komedia z 1965 roku. Film składa się z trzech nowel o tematyce sportowej, ukazujące perypetie sportowców różnych dyscyplin. Wiele scen nakręcono na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. W filmie występują m. in.: Jerzy Turek i Kalina Jędrusik.

„Zielone lata”
Polski film wojenny z 1979 roku, nakręcony na podstawie powieści „Troje znad Czarnej Rzeki” Jerzego Przeździeckiego. Film o trójce dzieci o różnym pochodzeniu (Polak, Żyd i Niemka), przyjaciół dorastających w Sosnowcu w przededniu II wojny światowej. Film pokazuje zderzenie dziecięcego, niewinnego spojrzenia na świat i przyjaźń z brutalnością wojny i konfliktami dorosłych.

„Anna i wampir”
Polski kryminał z 1981 roku będący rekonstrukcją schwytania „Wampira z Zagłębia” – Zdzisława Marchwickiego. Twórcy zmienili imiona i nazwiska ofiar, świadków i milicjantów, którzy schwytali wampira. Zdjęcia do filmu robione były w Będzinie, Sosnowcu, Czeladzi i Dąbrowie Górniczej.

„Odyseusz”
19- minutowy film dokumentalny z 1981 roku. Prezentuje on portret studenta polonistyki z Sosnowca, który opowiada o swojej codzienności, o swoich obawach i perspektywie dalszego życia. Film nawiązuje do mitu Odyseusza i jego wędrówki Sam bohater kreuje dość pesymistyczny obraz stwierdzając, że łatwiej mu zrozumieć Dublin Joyce’a niż Sosnowiec.

Ta lista z pewnością nie jest pełna. Jeśli znacie jakiś film, którego na niej nie ma, podajcie jego tytuł w komentarzu.