Organizacja wysokiego składowania wymaga właściwego sprzętu, który będzie w stanie odpowiednio rozmieścić ładunki na dużej wysokości. Przy tego typu magazynowaniu najlepiej sprawdzi się wózek widłowy wysokiego składowania (zwany inaczej wózkiem bocznym lub reach truck). W tym artykule przedstawimy najważniejsze fakty przemawiające za skutecznością tego sprzętu oraz rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami na jego temat.

Wózek widłowy wysokiego składowania – najistotniejsze fakty

Zanim wybierzesz wózek wysokiego składowania do Twojej firmy, poznaj jedne z najważniejszych informacji o tym sprzęcie, które pomogą Ci zorientować się w jego możliwościach.

Maksymalna wysokość podnoszenia wózków wysokiego składowania

Praca tych wózków obejmuje składowanie wysokie, czyli takie powyżej 7,2 m. Jednak maksymalna wysokość podnoszenia dla najbardziej wydajnych i zaawansowanych wózków widłowych wysokiego składowania wynosi do 13-14 metrów. Oznacza to, że wózki typu reach truck poradzą sobie z transportem towarów na wysokość 4-piętrowego budynku. Jest to imponująca cecha tego urządzenia.

Napęd wózka typu reach truck

Wózki widłowe wysokiego składowania są wyposażone w napęd elektryczny, który umożliwia im swobodną i wydajną pracę. Napęd elektryczny opiera się na działaniu wymiennego akumulatora, który umieszczony jest w pojeździe i stanowi jedyne źródło energii dla urządzenia. Dzięki temu jest to wózek działający cicho i nieemitujący spalin, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania.

Uprawnienia na wózki wysokiego składowania

Obsługa wózków widłowych (w tym także tych wysokiego składowania) wymaga od operatora posiadania specjalnych uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa, wynikającymi z pracy z zaawansowanym sprzętem na dużych wysokościach.

Aby zdobyć takie uprawnienia, należy zdać egzamin UDT na wózki widłowe na poziomie kategorii II WJO, który pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych bez ograniczeń względem napędu, wysokości czy podnoszenia, z wyłączeniem specjalizowanych. Przyszli operatorzy wózków widłowych zobowiązani są także do zaliczenia testów psychoruchowych, przedstawienia zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu i muszą mieć ukończone 18 lat.

Najpopularniejsze mity dotyczące wózków widłowych wysokiego składowania

wozek-wysokiego-skladowania.jpg

Zdarza się, że praca ze specjalistycznym sprzętem jest przez osoby dopiero zaczynające przygodę z wózkami widłowymi niewłaściwie postrzegana. Dlatego też później krążą opinie, które mijają się z prawdą. Dzisiaj rozprawimy się z najpopularniejszymi mitami na temat wózków wysokiego składowania.

Wózek wysokiego składowania może mieć spalinowy napęd

Nie. Wszystkie wózki widłowe reach truck posiadają napęd elektryczny, by były jak najlepiej przystosowane do pracy wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu rozwiązaniu nie emitują one niebezpiecznych dla środowiska spalin oraz pracują wyjątkowo cicho.

Praca na wózkach wysokiego składowania jest niebezpieczna

Operowanie wózkami reach truck nie jest niebezpieczne, jeśli przestrzega się odpowiednich zasad i jest się dobrze przygotowanym do tej pracy. Urządzenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w jak największym stopniu zapewniać bezpieczeństwo zarówno unoszonym ładunkom, jak i obsługującym je operatorom. To oczywiste, że aby zminimalizować ryzyko wypadku, szczególnie pracując na bardzo dużych wysokościach, wymagana jest wprawa, doświadczenie i koncentracja. Dlatego też do obsługi tego typu urządzeń wymagane są specjalne uprawnienia.

Wózki wysokiego składowania nie nadają się do pracy na zewnątrz

Jest to kolejny popularny mit. Choć zazwyczaj wózki widłowe wysokiego składowania wykorzystuje się w magazynach, nie oznacza to jednak, że nie sprawdzą się one w transporcie na zewnątrz pomieszczeń. Pojazdy te pełnią bardzo ważne funkcje, uczestnicząc w procesie transportowania ładunków od momentu pobrania palet z samochodu dostawczego, aż po umieszczenie ich na regałach. I choć wózki typu reach truck powinny poruszać się po utwardzonych i prostych nawierzchniach, nie ma przeciwwskazań, aby nie mogły pracować na zewnątrz budynku.

Ile kosztuje zakup lub wynajem wózka bocznego?

wozek-wysokiego-skladowania.jpg

Ceny wózków widłowych ulegają z roku na rok niewielkiemu wzrostowi m.in. przez podwyżki opodatkowania. Obecnie koszt zakupu wózka wysokiego składowania to wydatek rzędu od około 150 tysięcy złotych netto wzwyż. Ostateczna cena zależy od parametrów wózka. Jeśli taki wydatek to dla Ciebie zbyt dużo, sprawdź oferty używanych urządzeń. Ich ceny są o wiele niższe – nawet do 50%. Pamiętaj, aby przed zakupem sprawdzić, czy sprzęt jest w dobrym stanie technicznym.

Jeszcze innym rozwiązaniem, szczególnie przydatnym dla firm, które nie muszą korzystać z wózków wysokiego składowania na co dzień, jest wynajem wózków widłowych. Koszt wynajmu zależy przede wszystkim od udźwigu wózka czy długości okresu wynajmu. Stawki rozpoczynają się już od około 100 zł za dzień.

Wózek wysokiego składowania – podsumowanie

Wózek wysokiego składowania to niezbędne urządzenie wszędzie tam, gdzie stosuje się magazynowanie towarów na dużych wysokościach. Jeśli rozważasz zakup i chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego modelu urządzenia, skontaktuj się z doradcą lub dealerem marki, której oferta najbardziej Cię interesuje.