Sosnowiec staje się centrum leczenia mukowiscydozy. To u nas zostanie otwarty pierwszy w Polsce południowej oddział dla cierpiących na tę chorobę. I to już w przyszłym tygodniu.

Oddział powstanie w szpitalu św. Barbary. Jego przygotowanie kosztowało około 3,8 mln zł. Milion zainwestowano w wyposażenie, a 2,5 mln zł kosztowały prace budowlane.

Pieniądze pochodzą z kilku źródeł. Zdecydowana większość to środki Województwa Śląskiego. Pod koniec czerwca br. Zarząd Województwa przeznaczył 2 mln zł na ten cel, teraz zapadła decyzja o kolejnym milionie dotacji. Pół miliona wyłożył szpital ze środków własnych szpital, pozostała kwota to darowizny. Rocznie pomoc znajdzie tu około 170 pacjentów.

Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Statystycznie cierpi na nią jedno dziecko na 2500 urodzonych. W województwie śląskim co roku przychodzi na świat około 40 noworodków cierpiących na tę chorobę. Choć jak dotąd mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną, medycyna odnotowuje systematyczny postęp, dzięki któremu wyraźnie wydłuża się życie chorych. Ale chore dzieci muszą być otoczone troskliwą i fachową opieką.

Taką znajdą w Sosnowcu.