Data wydarzenia: 17.09.2017 17:00 - 17.09.2017 19:30
Miejsce wydarzenia: Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA, Sosnowiec, ul. Warszawska 2Zespół Sąsiedzi założony w 2001 r. Grają folk (celtycki) i śpiewają a cappella szanty (morskie pieśni pracy). Inspiruje ich też muzyka dawna i folklor śląski. Ich atuty to barwne głosy, bogate, akustyczne instrumentarium i różnorodny, folkowy repertuar. Jako jedyny polski zespół wystąpili na 3 najważniejszych festiwalach szantowych na świecie: krakowskim "Shanties", bretońskim "Chant de Marin" w Paimpol oraz legendarnym "Sea Music" w Mystic Seaport (USA). Od czerwca 2014 r zespół tworzą: Kamil Piotrowski, Dominika Płonka, Marek Wikliński, Ela Król, Piotr Świeściak, Mirosław Walczak.

Zespół Banana Boat Historia zespołu zaczyna się gdzieś na początku 1991-1992 roku kiedy to w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Sosnowcu Maciej Jędrzejko powołał do życia Szkolne Koło Ligi Morskiej. Wokół koła skupiło się najpierw kilku potem kilkunastu, a na koniec ponad setka uczniów - którzy zrobili patenty żeglarskie.

Spotkania z wielkimi kapitanami (Mieczysław Siarkiewicz, Jacek Mitka) oraz wspólne śpiewy przy gitarach rozpalały marzenia o wielkich wyprawach i dalekich rejsach. Zdobywane z trudem kopie kaset z nagraniami festiwali szantowych polskich i zagranicznych przesłuchiwane były w nabożnym skupieniu i z wypiekami na twarzach.

Pewnego dnia Paweł Jędrzejko - zaproszony na jedno ze spotkań Ligi zaprezentował zdjęcia i podzielił się opowieściami ze swojej półrocznej wyprawy na Zawiszy Czarnym - "COLUMBUS 1992" zorganizowanego z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki przez Kolumba.

W naszych umysłach buzowała chęć wypłynięcia na Ocean. Pragnienie wielkiego rejsu było tak silne, że wkrótce podjęliśmy decyzję - naszym celem stała się kraina lodów i gejzerów - ISLANDIA.

a był to rok 1993...

Pomysł utworzenia zespołu szantowego zrodził się podczas organizacji właśnie tej wyprawy. Dziewięcioosobowy skład o nazwie Jack Steward po kilku miesiącach prób wziął udział w konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "TRATWA 1993", organizowanym przez Ewę Barańską i Katowicki Żeglarski Klub Morski. Impreza odbyła się jeden, jedyny raz, w nieistniejącej już Hali Sportowej Huty Baildon w Katowicach.

Nasza wielka wyprawa na Islandię nie doszła jednak do skutku, a Jack Steward po roku działalności przestał istnieć.

Spośród dziewięciorga osób z pierwotnego składu cztery postanowiły śpiewać dalej - teraz już dla własnej satysfakcji. W połowie 1994 zespół w składzie Maciej Jędrzejko, Paweł Konieczny, Aleksander Kleszcz i Karol Wierzbicki zaczął działać pod nową nazwą - Banana Boat. Nazwę wymyślił Paweł Jędrzejko, który przyniósł nam na próbę kasetę z utworem pt.: "Banana Boat Song" Harrego Bellafonte. Piosenka tak nam się spodobała, że stała się naszym sztandarem i znakiem rozpoznawczym.

linki Zespołów:

http://www.sasiedzi.art.pl/index.php

http://www.bananaboat.pl/index.html


Bilety w cenie: 10-15 zł dostępne online na stronie www.kiepura.pl, w kasie Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA

03.07. - 25.08.2017 kasa czynna: 9:00 - 15:30