18 grudnia 2017 r. na głównej płycie w katowickiej Hala Widowiskowo- Sportowej „Spodek” odbyły się II Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w Szachach.

W zawodach uczestniczyło 1000 zawodników i zawodniczek z całej Polski. Zgłoszeni zawodnicy podzieleni zostali ze względu na płeć oraz wiek. Rozegrane w Katowicach mistrzostwa to jeden z największych turniejów szachowych w naszym kraju, a liczba uczestników świadczy o rosnącej popularności oraz rozwoju tej dyscypliny w Polsce.

- Wśród znakomitych szachistów w mistrzostwach wystartował także Piotr Karwacki, który reprezentował sosnowiecką Szkołę Podstawową nr 10, grając w grupie chłopców klas V. Każdy zawodnik musiał rozegrać 7 partii, po których wyłaniano medalistów. Mimo że Piotrek większość partii rozegrał z uczestnikami o rok starszymi, to, po odniesieniu kompletu zwycięstw, bezapelacyjnie zdobył tytuł, stając na najwyższym stopniu podium. Gratulując, życzymy Piotrowi kolejnych sukcesów oraz ciągłego rozwijania swego talentu i pasji – mówi Małgorzata Wierzbicka, dyrektor szkoły.

Ubiegłoroczna edycja zawodów była wyjątkowa, gdyż do szachowych stolików zasiadło 1506 uczniów z całej Polski. W tym roku został wprowadzony limit zgłoszeń w ilości 1000 zawodników.

Organizatorem II Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli w Szachach był Uczniowski Klub Sportowy „21 Podlesie”. Partnerami wydarzenia byli m.in. - Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Miasta Katowice oraz Śląski Związek Szachowy.