Prowadzenie działalności gospodarczej poza granicami RP stanowi ciekawe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą legalnie zoptymalizować wydatki podatkowe przedsiębiorstwa lub przyspieszyć rozwój swojego biznesu, korzystając z korzystnych ulg i programów wsparcia dla przedsiębiorstw. Jednym z narzędzi, ułatwiających proces rejestracji i prowadzenia spółki za granicą, jest cyfrowa tożsamość, czyli e-rezydencja. Warto wiedzieć, w jaki sposób można wykorzystać to narzędzie i gdzie jest ono dostępne!

Definicja e-rezydencji 

E-rezydencja stanowi udogodnienie wprowadzone przez estoński rząd, stworzone z myślą o osobach pragnących prowadzić własny biznes za pośrednictwem Internetu, bez konieczności opuszczania swojego miejsca zamieszkania. Narzędzie to jest internetową tożsamością, działającą jak e-dowód osobisty. Posiadacze e-rezydencji zyskują dowód z numerem identyfikacyjnym, za którego pomocą mogą logować się do wirtualnych platform usługowych oraz podpisywać dokumenty online. Karta nie jest wyposażona w zdjęcie jej posiadacza. Nie daje ona także prawa do głosowania w wyborach oraz zakupu alkoholu.  E-rezydenci mogą natomiast składać zeznania podatkowe, podpisywać wszelkie dokumenty czy realizować przelewy bankowe.  

Jak stać się e-rezydentem?

Chcąc otrzymać internetową tożsamość, należy wypełnić odpowiedni wniosek elektroniczny. Osoba, ubiegająca się o e-rezydencję, dostaje odpowiedź o akceptacji lub odmowie wniosku w ciągu trzydziestu dni od chwili złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Po odbiór karty należy zgłosić się do jednej z estońskich placówek dyplomatycznych lub w punkcie Estońskiej Policji i Straży Granicznej. E-rezydencja nie jest wysyłana elektronicznie ani za pośrednictwem tradycyjnej poczty. 

Jakie są korzyści e-rezydencji? 

Dopełnienie wszystkich wymaganych formalności pozwala na założenie spółki przez Internet, podpisywanie dokumentów online, rozliczanie ze Skarbem Państwa oraz dopełnianie pozostałych formalności. Cyfrowa tożsamość nie jest jednak rezydencją podatkową, o czym wiele osób zapomina. Najważniejsza grupę docelową programu stanowią osoby z krajów rozwijających się, spoza UE. Dzięki e-rezydencji mogą oni założyć swoją działalność, otworzyć konto bankowe i efektywnie rozwijać firmę. Karta stanowi również duże udogodnienie dla osób regularnie podróżujących do Estonii. Gwarantuje ona bowiem dostęp do bibliotek, punktów usługowych i innych punktów usługowych. Umożliwia ona również realizowanie zakupów z uwierzytelnieniem płatności.

E-rezydencja stanowi świetne rozwiązanie dla osób, pragnących założyć firmę za granicą. Warto więc dopełnić wszystkich formalności w celu uzyskania karty. W przypadku wątpliwości co do procesu rejestracji i uzyskania wirtualnej tożsamości, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej w międzynarodowym prawie podatkowym kancelarii prawnej, takiej jak  Thompson&Stein. Jej usługi mogą okazać się nieocenione także w sytuacji, gdy e-rezydencja jest jedynie krokiem ku rejestracji działalności w Estonii.