Wiesz, czym jest team building? To działania, mające na celu budowanie dobrego zespołu. Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć idealny zespół pracowników, zajrzyj do artykułu. Podpowiadamy w nim, jakie powinieneś podjąć świadome działania oraz jakich błędów nie popełniać.

Scenariusze budowania zespołu

Każda firma ma inną kulturę budowania zespołu. Zazwyczaj jednak istnieją dwa główne scenariusze. Pierwszym z nich jest strategia akceptowania stanu takim, jaki jest. Są firmy, w których nie dba się o atmosferę i dobre relacje w zespole. To, jaki system komunikacji pracownicy sami stworzą, taki będzie obowiązywał. Bardzo często w tych firmach istnieje wysoki poziom rywalizacji, trudno tu mówić o jakiejkolwiek współpracy. Codzienna praca w takiej atmosferze jest bardzo trudna, a dystans między pracownikiem a szefem jest ogromny. W drugim scenariuszu zarząd stara się, aby komunikacja między pracownikami była na wysokim poziomie, a atmosfera w zespole była bardzo pozytywna. W takim wypadku współpraca układa się dobrze, ludzie lubią się i szanują, a przede wszystkim pomagają sobie i motywują się wzajemnie. Z takiego zespołu bije kreatywność!

Działania związane z budowaniem zespołu

Oczywiste jest, że ten drugi scenariusz sprzyja pracy w zespole. Aby go realizować, należy wprowadzić pewne działania i systematycznie wypełniać je krok po kroku. Na tym właśnie polega team building. Dobrego zespołu nie da się zbudować podczas jednorazowego działania. To proces, który wymaga kreatywności i wysiłku, ale korzyści są wymierne! Oprócz rozmów z pracownikami, kwestionariuszy i ankiet zadowolenia z pracy istnieją inne sposoby na budowanie dobrego zespołu. Jak zmotywować więc pracowników do współpracy? Można zorganizować im w ciągu tygodnia jedno kreatywne zadanie, polegające na słuchaniu siebie i wzajemnej pomocy. Można dać pracownikom do rozwiązania zagadkę, której bez współpracy nie będą mogli rozwikłać. A może w drugą stronę- konkurs na najlepszy projekt i ciekawe nagrody?

Gry integracyjne

Coraz częstszym pomysłem na team building są wyjazdy integracyjne. Nie może to być jednak sama wycieczka lub spa. Potrzebne są zadania do wypełnienia, w których pracownicy sprawdzą swoją kreatywność i umiejętność współpracy w grupie. Często z takich wyjazdów wyłaniają się liderzy. Dlatego dla pracodawców taki wyjazd ma w pewnym stopniu aspekt poznawczy. Poza tym biorą oni też udział w zadaniach, co przełamuje barierę między szefem a pracownikiem. Ostatnio bardzo popularne są gry miejskie i zadania w typie odnajdywania ukrytego skarbu. Kreatywność nie zna granic! Jeśli szukasz idealnego miejsca na zorganizowanie takiej przygody, wybierz Dwór Korona Karkonoszy w samym sercu gór! To hotel, który zapewni komfortowe noclegi oraz pyszne posiłki Twojemu zespołowi. Zorganizowanie poszukiwania skarbów pośród górskich szlaków to będzie prawdziwy strzał w dziesiątkę! Łączcie więc siły i budujcie swój idealny zespół!